Bugün Dünya Limit Aşım Günü!

By 22 Ağustos 2020 Haberler

Bugün Dünya Limit Aşım Günü!  2020’nin kaynaklarını kullandığımız son gün. 12 ay için yetecek tüm doğal kaynakları sekiz ayda tükettik, yarın itibariyle 2021’in kaynaklarından tüketmeye başlayacağız.

Her yıl Global Footprint Network (Küresel Ayak İzi) tarafından belirlenen bu gün, bu yıl da 22 Ağustos olarak belirlendi. Limit aşım günü, ilk olarak 70’li yıllarda, 29 Aralık olarak açıklanmıştı. 90’lı yıllarda, artan nüfus artışı ve fosil yakıt kullanımı, tüketim ve verilen çevresel zararlarla Eylül ayına geldi ve her yıl hızla daha da geriye gidiyor. Bu yıl ise bir istisna var. 70’lı yıllardan bu yana ilk kez bu yıl limit aşım günü ileri bir tarihte görülüyor. Geçtiğimiz ay 29 Temmuz’da tükenen kaynaklar bu yıl coronavirus için alınan önlemlerin de etkisiyle 22 Ağustos’a kadar ilerledi. Bu değer en son 2005 yılında gözlemlenmişti.

İlerlemenin sebebi; dünya genelindeki karantinaların da etkisiyle enerjiye duyulan ihtiyacın azalması, bununla beraber gerileyen emisyon oranları ve ekonomik aktivitelerdeki azalma olarak gösteriliyor. Bu yılki değerden de görüyoruz ki, artışın önüne geçmenin yolu hem bireysel ve iş hayatımızda hem de politikalarda daha sürdürülebilir ve doğa dostu kararlar ve uygulamalardan geçiyor.

Global Footprint Network’ün yapmış olduğu araştırmaya göre; her yıl dünya limit aşım gününü beş ileriye atabilirsek, 2050 yılına kadar limit aşım gününü Aralık sonuna getirebiliriz! Bu yıl gezegenin de bize gönderdiği uyarı mesajıyla 2005 yılındaki değere döndük bile.

Nereden başlayacağım diye mi düşünüyorsunuz? İlk iş olarak; bu yılki kişisel dünya aşım gününüze bakmaya ne dersiniz?  Bunun için, www.footprintcalculator.org sitesini kullabilirsiniz. Kişisel farkındalığımızın ve dönüşümün başlıca yolu, artık cesaret gösterip kendimize doğrudan bakabilmekten geçiyor. Haydi siz de kendi dünya aşım gününüzü ve karbon ayak izinizi bulun ve yorumlara bırakın. Bireysel dönüşüme kendi tüketim gerçeğimizle yüzleşerek başlayalım bugün.