Kozalak Derneği 1 Yaşında!

By 31 Temmuz 2020 Haberler

29 Temmuz’da birinci yaşımızı kutladık!

Adını çam ağaçlarının çoğalmasına imkan veren ve çevresindeki canlılara besin olan o meyveden alan Kozalak, artık tam 1 yaşında! 

Anna Tsing’in sözleriyle “Eğer bitkilerin tarihsel güçlerinin sizi etkilenmesini isterseniz, çamlardan başlamanız iyi olacaktır. Çamlar dünya üstündeki en aktif ağaçlar arasındadır. Bir ormanı buldozerle dümdüz ederek bir yol açarsanız, açık sırtlarda ilk belirecek olan muhtemelen çam fideleri olacaktır. Bir tarla terk edildiğinde, araziyi kolonize edecek ilk ağaçlar çam ağaçları olacaktır. Bir volkan patladığında, buzullar geri çekildiğinde veya deniz ve rüzgâr kumları istiflediğinde, çamlar yeniden kök salacaklar arasında ilk sıralarda olacaktır.”

Biz de bu yılın tüm şartlarına rağmen köklemizi saldık birer birer.  Yaşımızın neredeyse yarısını COVİD 19’un yarattığı pandemi koşullarında geçirdik. Bu zor şartlarda çevrimiçi araçların hayatımıza yoğun biçimde girmesiyle beraber genç ve kaynakları henüz sınırlı bir dernek olarak yapamayacağımız pek çok faaliyeti maliyet-etkin ve daha az karbon ayak izi bırakarak gerçekleştirdik. Dolayısıyla bu süreci dayanıklı ve olabildiğince aktif bir şekilde geçirdiğimizi mutlulukla paylaşabiliriz sizinle! 

Kozalağı kuranlar olarak derneğimizi bir çam ağacı olarak tasavvur ediyoruz. Ormanın dertlerini (iklim krizinden biyoçeşitlilik kayıplarına kadar) dert edinmiş bir çam ağacıyız. Kozalaklarını ormana saçarak bu dertlere karşı ekolojik bir yeniden canlanma ve iyileşme imkânı arayan ve bunun için arkadaşlıklar ve beceriler geliştirmeye çalışan bir ağaç/dernek…

Bu arkadaşlıklar için çam ağaçlarının mantarlarla olan arkadaşlığını ilham alıyoruz. Çam ağaçlarının en iyi dostları arasında mantarlar vardır. En sert kayaları bile ayrıştırarak, en zor şartlarda bile dostlarına gerekli besini sağlayabilirler ve karşılığında onlar da ihtiyacı olanı alırlar. Çam ağaçlarını bu kadar dayanıklı yapan şey bu dostluk ilişkisidir. Kozalak’ın yeni yaşından beklentisi hayali ise bu dostluğu, bu dostluktan aldığı ilhamı daha çok insana anlatmak ve hatırlatmak var.

İyi ki doğdun Kozalak, iyi ki varsın!